گزارشات

 • برنامه صعود: دو برار – لاسم – به یاد عمو قدرت

  منطقه: لاریجان

  مدت برنامه: 1/5 روزه

  تاریخ برنامه: 95/05/21,22

  این برنامه نیز همانند برنامه های گذشته، بر اساس جدول شش ماهه باشگاه جهت صعود به قله دو برار لاسم اجرا شد که به دلیل همزمان شدن آن با هفتمین روز درگذشت ریاست باشگاه، به یاد عمو قدرت انجام شده است. با همین حس و حال اعضای باشگاه قبل از عزیمت به منطقه لاسم با نصب بازو بند سیاه بر سر مزار عمو قدرت رفته و پس از خواندن فاتحه سوار بر مینی بوس شده و به سمت لاسم حرکت نمودیم.

  پس از حدود 87 کیلومتر به دوراهی جاده لاسم رسیدیم. سمت چپ وارد جاده شده، از لاسم عبور کرده وارد فرعی سمت راست شدیم و از طریق جاده خاکی در دشت انگمار، به انتهای جاده رسیدیم.

  از انتهای این جاده در مسیر پاکوب قدم گذاشتیم و از مسیر سمت چپ راهمان را ادامه دادیم. پس از چند دقیقه به "آبشار انگمار" رسیده و با پر کردن ظرف های آب خودمان، مسیر را به سمت یال سمت چپ ادامه دادیم. شب مانی را بر بالای این یال گذراندیم. در سمت شرق این یال چشمه آبی نیز جاری بوده که برای گرفتن آب از آن استفاده کردیم.

  آسمان کاملا صاف و پر بوده از اجرام آسمانی. دیدن بارش شهابی در ارتفاعات در هوای خوب امری بدیهی ست اما شب های 21 و 22 مرداد ماه امسال بر اساس خبرهای نجومی، زمان اوج بارش شهابی پرساووشی است. دنباله دار سویفت تاتل عامل این بارش شهابی است که هر 133 سال یکبار خورشید را دور می زند و این جرم از سری دنباله دارهای میان دوره محسوب می شود. سرعت شهاب های این بارش 225 هزار کیلومتر در ساعت است!
  آذر گوی های این بارش تماشایی و مثال زدنی است. ما هم از این فرصت طلایی بهره زیادی بردیم به گونه ای که احساس می کردیم در آسمان هستیم.

  صبح زود جمعه مسیر حرکت را به سمت جنوب ادامه داده تا جایی که به یال زیر قله "سوزچال" رسیدیم. از سوزچال مسیرمان را به سمت جنوب غربی ادامه داده تا به "خط الراس یال دو برار" رسیدیم. از روی خط الراس به سمت غرب خود را به قله رساندیم. در این مسیر از بالای خط الراس در سمت شمال دریاچه زیبای "تار" و "هویر" و در سمت جنوب قله دماوند خودنمایی می کردند.

  لازم به ذکر است که دو برار مرتفع ترین خط الراس رشته کوه های فیروزکوه بوده و در حد فاصل دو جاده هراز تا جاده فیروزکوه در جناح جنوبی این رشته کوه ها قرار دارد. بررسی توپو گرافی قله، خط الراس 75 کیلومتری دو برار از جنوب بخش پلور در جاده هراز آغاز و با تشکیل قلل مرتفع متعددی به نمرود در جاده فیروزکوه می پیوندد.

  زمان های موردنیاز جهت رسیدن به مناطق نامبرده در گزارش به شرح زیر است.


  آبشار انگمار تا محل شب مانی 1:30 تا 2 ساعت
  محل شب مانی تا سوزچال 2:30 تا 3 ساعت
  سوزچال تا خط الراس 1 تا 1:30
  خط الراس تا قله 45 دقیقه تا 1 ساعت


  بهترین فصل برای صعود به دو برار تابستان است.

   

  منابع:

  وب سایت انجمن نجوم آماتوری ایران http://iaas.ir/

  کتاب نفیس از لاسم به لاسم انتشارات شلفین